Сторінки

неділю, 24 серпня 2014 р.

Щоб не було «хандри» або коли осінь вже за рогом…


Літні дні, які от-от закінчаться, ще стараються час від часу приємно здивувати нас теплом, про яке ми так мріяли взимку чи ранньою весною. Хоча спека про себе знати дає вже рідше, та й ранками, коли вдихаєш свіже і прохолодне повітря, чітко розумієш: «Літо, прощавай!» Для одних людей поява осінніх днів у календарі – звичне явище, яке повертає до робочого графіку, для інших – новий етап, який принесе визначальні зміни, а от для декого – початок емоційного спаду. Що є причиною таких «настроєвих гойдалок», як боротися із проявами так званої осінньої депресії та, врешті ж, полюбити цю пору року, яка також має чим здивувати? Спробуймо вияснити.  

Як вважають лікарі, ключовою причиною погіршення стану людини в осінній період є скорочення тривалості світлового дня. Саме ця обставина спричиняє не лише погіршення погодних умов, які, здебільшого, характеризуються дощовими днями та все нижчою температурою, а й деяке зниження фізичної активності, що може призвести до ліні та апатії. Вагому роль у цьому відіграє і нестача кількості гормону щастя – серотоніну, який, як правило, виробляється у світлу пору доби. Йому відведено контролювати стабільність в емоціях та у вмінні людини володіти собою. Психологи ж кажуть: найбільше під вплив зміни пори року або званої в народі «хандри», потрапляють ті особистості, які є занадто самокритичними й схильні шукати в собі помилки й  недосконалості. Якщо під час цього вони зайдуть занадто глибоко, то можуть стикнутися із труднощами. Наприклад, зникне бажання займатися улюбленою справою, дріб’язкові завдання здаватимуться важкими, а світ навколо втратить барви…Проте вихід є і в такій ситуації. Точніше – декілька, які в сукупності та при великому бажанні дадуть чудовий результат. Звісно, всі відомі вам чи фахівцям способи осягнути нелегко, проте наводимо, на нашу думку, найбільш дієві. 

Літній куточок
Мабуть, у кожного з вас, хто повернувся з довгоочікуваної відпустки, залишилася не лише ностальгія за вдало проведеним часом, а й фото та сувеніри з тих міст чи країн, де ви побували. Для того, щоб приємні спогади трималися якомога довше, вдома, у власній кімнаті, чи на робочому місці можна виділити частинку простору для літа. Наприклад, зробити невеличку фотогалерею, а біля неї помістити ракушки чи морські зірки, які ви назбирали на березі моря або океану, або чудернацькі камінчики, на яких вам вдалося натрапити у гірській місцевості. Відтак до роботи візьметеся легше і будете знати, що літо вдалося, а незабутні миті можна буде ще раз зафіксувати, щоправда, вже наступного уїк-енду.

Коли спорт – у приємність
Розрухати не лише тіло, а й думки допоможуть фізичні вправи. Нехай спочатку це і буде банальна зарядка, яку згодом можна доповнити ранковою або вечірньою пробіжкою. Під час бігу, як відомо, ви не лише єднаєтеся із природою, а й відчуваєте приємну втому. А все від того, що під час занять виділяється той-таки серотонін, який і вселяє у нас відчуття задоволення. І, звісно ж, зміцнюєте опоно-рухову та кровоносну системи, тримаєте своє тіло у тонусі, а також загартовуєте організм від простудних захворювань, які так люблять надокучати восени. 

Не природа єдина змінюється…
Осіння багрянь – це не лише одна із барв, якою вміє тішити навколишній світ. Це ніби поштовх до того, щоб  додати яскравих кольорів і у своє життя. Якщо ви людина із творчим підходом, то чому б, наприклад, власноруч не намалювати пейзаж чи натюрморт або написати романтичну новелу, чи зайнятись хенд-мейдом, поєднавши його з осінніми дарунками: листочками, квітами чи навіть плодами кущів і дерев? Що заважає піти і прогулятися садом, парком чи лісом, кольорова гама яких просто зачаровує? А щоб не було нудно, то долучити до спільної прогулянки і друзів, з якими разом долати осінню нудьгу. Зрештою, відпустки існують не лише для літнього періоду, тому вам ніхто не завадить податися у похід горами, помилуватися озером чи провести для самих себе екскурсію рідним краєвидами. 

Хвилинка спокою
Не знаємо, чи замічали ви, але саме восени ми схильні дещо вгамовувати свої поривання та амбіції. Проте не варто допускати гальмування. Такі відчуття виникають, мабуть тому, що відчуваємо потребу дещо переосмислити, над чимось задуматися, з чогось зробити належний урок. А далі – поставити для себе нові цілі та старатися їх досягнути. Щоб створити для себе таку атмосферу, не потрібно щось надзвичайне. Достатньо буде, наприклад,  улюбленої музики, книги чи фільму зі змістом, гарячого чаю чи кавового напою, теплого пледу та каміну, в якому майорітиме багаття, – і затишок готовий, і душа відпочиває. Ну або ви і ваша друга половинка, яка також зможе душевно зігріти вас під час прохолодних осінніх днів.

Можливо, кожен колись зрозуміє, що осінні дні  – це не лише сірі будні, холод і гнітючий настрій. Хоча дехто вміє знаходити красу і в такому. Недарма сучасний письменник і журналіст Ельчін Сафарлі в одній зі своїх книг писав: «От тільки, знаєш, я, напевно, так сильно чекала на літо, щоб знову засумувати за осінню. За злегка холодним повітрям і сумними сутінками. Кутатися в шарф, зігрівати руки в кишенях ... Я божевільна, так? Весь рік квапила літо, воно настало - і все, я перегораю. І справа не в спеці, від неї не втомлююся. Просто характером я більше схожа на осінь...» Справді, інколи непомітно вплітаються і такі думки. Можливо, тому, що частинка цієї пори року схована у кожному з нас: якась таємничість, якась розкіш, врешті, бажання в якомусь вчасно знайденому душевному спокої осмислити щось важливе або подарувати багряній природі і свою частинку натхнення?...

Юлія Девда



І ще порція осіннього позитиву: 













2 коментарі:

  1. Осінь + Позитив ? Я цього не розумію :\ Вже чекаю весну ;)

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. А чому ж сумувати? Осінь - це ж не суцільна депресія, є у ній і яскраві барви:)

      Видалити