Сторінки

середу, 29 липня 2015 р.

Коли розділяє півстоліття…

Любити – означає жертвувати. Завжди.
Із фільму «Найдовший шлях…»

У всі часи любов однакова. Незважаючи на новизну і модифікації, які вона проходить упродовж кожного наступного покоління, протягом яких змінюються і культура, і влада, і саме сприйняття любові, вірних почуттів ніхто не скасовував. Не скасовував також і випробувань, які сильні волею закохані таки мусять подолати…Чудовим підтвердженням такого кохання є мелодрама американського режисера й кінопродюсера Джорджа Тіллмана молодшого «Найдовша подорож» («The Longest Ride»). Вперше її продемонстрували на початку квітня цього року. Стрічку відзняли за однойменною книгою християнського письменника Ніколаса Спаркса, яку автор презентував у вересні 2013 року. Саме цей кінофільм став ювілейним – десятим, відзнятим за мотивами його романів.

Перед глядачами розкривають одразу дві любовні історії, різницею у більше ніж півстоліття: ніжні та проникливі, мужні й витривалі водночас. Це Люк (Скотт Іствуд) та Софі (Брітт Робертсон),  Айра (Алан Алда – старший, Джек Х’юстон – у молодості) та Руф (Уна Чаплін, внучка легендарного автора німого кіно Чарлі Чапліна!) Спочатку фільм знайомить нас із сучасною парою. Він – чемпіон з родео Люк, який рік тому одержав серйозну травму, однак не припинив боротися за звання світового переможця з цього виду спорту. Вона – студентка мистецького коледжу Софі, яка гризе грантіт науки, бо от-от стане на першу сходинку карєри. Однак їхня зустріч не лише переросте у сильне почуття, а й змусить кожного йти на жертви. У моменти, проведені разом, спільні вечори та прогулянки вплітається впертість Люка продовжувати катання на биках та небажання Софі відмовлятися від престижної роботи…Після кількох сварок, здавалося б, усе вирішено. Однак, ще перед такими колізіями в особистому житті парі випадково зустрічається старенький Айра. Чи не випадково?

Після першого побачення, їдучи дорогою додому, Люк помічає вогонь: горить автівка. Не думаючи, пара кидається до палаючого авто і витягає звідти потерпілого та корзину, яку він благає взяти зі собою. Вже у лікарні, коли Айра приходить до тями, розуміє, що його любовні листи врятовані і саме Софі читає їх йому. Він розповідає дівчині, яка і так опинилася у непростій ситуації, про свою історію кохання.Так перед глядачами постає і друга любовна лінія. Скромний і тихий Айра не одразу зумів знайти потрібні слова для витонченої Руф, тому вона знайшла їх сама. Прогулянка за прогулянкою, поїздка за поїздкою – і вони розуміють, що життя хочуть прожити удвох. Проте у спільну щасливу молодь увірвалася Друга світова й Айра був змушений піти на фронт. На війні, рятуючи від ворожої кулі друга, мужній чоловік сам дістає поранення, яке призводить до неможливості мати дітей. Руф, яка мріяла про велику сімю, незважаючи на безперспективність бути матірю, все ж не покидає свого коханого. Сімейне життя ніби налагоджується – великий і красивий будинок, робота, яка приносить дохід, і навіть походеньки бідного, однак здібного до науки хлопця Деніела, якого Руф і Айра так хотіла всиновити, однак не вдалося…Рік за роком – і Руф не витримує: вона йде і…повертається…А Софі, вдивляючись у рядки, навіть не помічає, наскільки схожа із жінкою любов’ю до мистецтва, з яким захопленням говорить про його кожен витвір…А що буде ж далі? Чи Люк і Софі віднайдуть компроміс? Що станеться з Айрою? Чи матиме похилий у літах чоловік ще якийсь стосунок до долі молодої пари?

Звісно, кожна історія Ніколаса Спаркса вражає своєю проникливістю та жертовністю. Навіть у цій бачимо схожість з іншими, зокрема зі «Щоденником пам’яті» та «Дорогим Джоном», де своєрідним зв’язком між закоханими є листи та записи, які чи то допомагають згадати минуле, чи то є гарантією збереження почуттів на відстані. І так само, як і всі інші, зі смаком відзнята і ця. Переходи від однієї любовної історії до іншої не є різкими, вони гармонійно лягають у канву сюжету. Зокрема, відчуто воєнний і повоєнний стиль, який режисери передали через побут, одяг, ретроавтомобілі. І дух ранчо, на якому мешкає Люк зі своєю матір’ю, і відчуття, які пари переживають як під час незабутніх моментів, так і при конфліктах…

Рейтинг «Найдовшої подорожі» тяжіє до високого, що видно із результатів на кіносайтах: Kinofilms (8, 45 з 11), Kino-teatr.ua (9, 2 з 10), IMDb (7,2 з 10), Кінопошук (7,4 з 10). А оцінювати таку стрічку і справді є за що. Навіть за її мораль, яка у простих, однак так часто непосильних для нас, словах: за щасливе кохання доводиться жертвувати, завжди…

Юлія Девда

Немає коментарів:

Дописати коментар