Сторінки

субота, 14 грудня 2013 р.

«Правду не диктують!»



13 грудня 2013 року студенти і викладачі факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка організували та взяли участь в акції «Правду не диктують!», що стала знаком підтримки тих медійників, які зазнали тиску зі сторони влади та силовиків під час революційних подій на Євромайданах. Із гаслами «Журналіст за журналіста», «Не мовчіть», «Боріться за правду», «Журналісти за Європу»,  з національними стягами,  банерами та плакатами, вони пройшли від факультету, зупинилися біля пам'ятника Іванові Франку, закликаючи інші факультети приєднатися до них, та колоною попрямували на львівський Євромайдан. 

До події її ініціатори підготували і презентацію, в якій студенти й викладачі, тримаючи в руках аркуші із гаслами й закликами  гідно виконувати свої професійні обов'язки, боротися за правду та відстоювати свої права, та посиланнями на відповідні Закони, що захищають діяльність медійника, підтвердили те, що сьогодні журналісти, які є четвертою владою, не повинні зазнавати утисків і посягань на професійну діяльність.
  
Студенти факультету вважають цю акцію ще одним шансом активно підтримати старших колег та утвердити в собі почуття солідарності. «Сьогодні ми хотіли сказати всім журналістам, що правда варта гідної боротьби.  Цей захід дещо переформатував розуміння основ професії. Відсьогодні знаю, що, вимагаючи від журналістів дотримуватись певних принципів, ставлю й собі таку мету», - каже Катерина Садлдовська. Володимир Нижняк та Андрій Ощудляк впевнені: журналіст на Євромайднанах повинен бути національно свідомою особистістю, яка об'єктивно й чесно інформує суспільство. Окрім того, майбутні медійники вважають, що подібні акції здатні виховувати впевненість: «Журналіст у колі подій на майданах як професіонал повинен бути позбавленим упереджень, не цуратися опозитивних думок і зосереджувати увагу на стрижневих подіях, а не на периферійних деталях, що не мають прямого стосунку до того чи іншого суспільного вияву. В умовах жорсткого ринку iнформацii багато журналiстiв вигадують новини, що є грубим порушенням. Вони має бути четвертою  владою, ланкою мiж владою та народом i, врештi-решт, вiдкинути усi страхи та невпевненiсть, вiдкриваючи очi суспiльству на те,що відбувається», - говорять хлопці. Ірина Дзюбенко наголошує: ті, хто побив журналістів, мусять нести за такий негідний вчинок відповідальність: «Так грубо чинити із працівниками ЗМІ протизаконно. Ми виконуємо свою роботу, то нехай і правоохоронні органи працюють за законами, а не за відповідну плату».
До молодого покоління долучилися й викладачі факультету, які зазначають, що такі дії майбутніх журналістів загострюють у них почуття правди та справедливості, пробуджують хоробрість та вільнодумство: «Викладачі разом зі студентами повинні гуртуватися та відстоювати свободу слова, заявляти свою чесну та принципову громадянську позицію, не мовчати, не замовчувати факти, а чинити опір тим насильницьким процесам, які відбуваються на Євромайдані», - впевнена асистент кафедри мови ЗМІ Леся Гурч. Асистент кафедри теорії і практики журналістики Наталія Войтович акцентує: журналісти мають служити не владним, а суспільним інтересам: «Студенти повинні пам’ятати, що основне в їхній професії подавати об’єктивну, правдиву та незаангажовану інформацію. Особисто від себе хочу подякувати нашим студенткам-другокурсницям Софії Божик, Олені Басараб, Галині Белей, які були ініціаторами цієї акції та Зоряні Козачок, Мар’яні Сич та Анні Солом'яній, які допомогли втілити цю ідею».

Сподіваємося на те, що акція «Правду не диктують!» стане ще одним кроком до утвердження свободи слова в Україні та припинення тиску на журналістів з боку влади.


Юлія Девда
Фото Зоряни Козачок

вівторок, 10 грудня 2013 р.

"Студент за студента!"


Саме під таким лозунгом 10 грудня 2013 року на львівському Євромайдані організатори провели флешмоб, учать в якому взяли вихованці провідних вишів Львова. Захід став символом підтримки тих студентів, які були жорстоко побиті «Беркутом» у ніч з 29 на 30 листопада й зараз перебувають під наглядом правоохоронних органів. Подія ще раз засвідчила згуртованість молодого покоління та колективну здатність стати на захист своїх побратимів, яких сьогодні, через тиждень після побоїв, несправедливо звинувачують в організації протиправних дій і вчинків тієї ночі, яка у пам'яті сучасного покоління закарбується як насильницький і жорстокий спосіб знищення мирної акції за право на європейське майбутнє України та краще життя наступних поколінь. 

Студентів сформували у шеренги, роздали наліпки червоного кольору та розповіли сценарій флешмобу, який складався із п'яти кроків: спочатку молодь заліплювала рот наліпками, як знак спротиву тому, що сьогодні студентів не вважають за ту частину нації, яка може змінити історію, не рахуються з її думками та забороняють висловлювати власну позицію щодо доленосних рішень, які впливатимуть на розвиток нації, після цього клала руки за голову, присідала, а потім дружно підіймалася, зривала наліпки та гучно вигукувала: «Студент за студента!»

Окрім вияву підтримки потерпілим і затриманим студентам, флешмоб ініціює й оголошення 10 грудня Днем студентської солідарності, а його організатори звертаються до світової студентської спільноти солідаризуватися разом з Україною. 

Зазначимо, що подібну акцію в один із днів Євромайдану провів Національний університет «Львівська політехніка», студенти якого колоною пройшлися по вулицях міста із заклеєними чорними наліпками ротами,як знак непокори того, що влада посміла підняти руку на національно свідоме покоління молоді.

   
Тому не переставаймо показувати наше почуття солідарності, не впускаймо у себе песимістичні настрої та бережімо віру у переможний кінець!




Юлія Девда
Фото Зоряни Козачок




понеділок, 2 грудня 2013 р.

Не за ЄС вже, а за влади повалення…В Україні – страйк!


«Різдво без Януковича!»
одне з гасел Євромайдану


1 грудня 2013 року на львівському євромайдані відбулося народне віче, яке ухвалило відповідну резолюцію про вимогу покарання підрозділу «Беркут» і проведення дострокових президентських і парламентських виборів. Цього дня площа біля пам'ятника Тарасові Шевченку зібрала близько 50 тисяч мітингувальників. 


Ніч з 30 листопада на 1 грудня на львівському Євромайдані пройшла мирно, без жодних сутичок і заворушень. Вночі вартували тисячі львів'ян, які готові були захищати майдан від наїздів «Беркуту», повідомлення про які, на щастя, не справдилися. Єдину підозру  викликала біла вантажівка, на якій був напис американськими літерами. Одразу після того, як вона зупинилася біля площі, більшість присутніх на майдані кинулася туди, але з'ясувалося, що це був звичайний автомобіль, що возив сміття. Хоча дивно: що ж забув її водій о 4 годині ранку в центрі Львова? У кожного на це своя думка. 

Як повідомляє Інтернет-видання Zaxid.net  (http://zaxid.net/), під час проведення народного віче Львівська облрада затвердила резолюцію, в якому висунула вимоги ліквідувати «Беркут», як антинародний спецрозділ, що зраджує обов'язку захищати народ  від небезпеки, звільнити його членів з органів внутрішніх справ без права поновитися на посаді та притягнути до кримінальної відповідальності тих, які жорстоко побили протестувальників на Майдані незалежності в Києві в ніч з 29 на 30 листопада. 

Також міське управління заявило про вимогу проведення дострокових парламентських і  президентських виборів, (такі самі вимоги оголосила й опозиція на київському Євромайдані), а також проведення 2 грудня загальнонаціонального страйку. Мер Львова Андрій Садовий повідомив, що комунальні служби Львова – вода, тепло, громадський транспорт, вода, лікарні працюватимуть. Стосовно шкіл і вищих навчальних закладів, школярі та студенти самі повинні вирішувати, чи відвідувати їм заняття, але  при цьому  не забувати виходити на майдан. Окрім цього, очільник міста закликав жителів вивісити на своїх будинках, підприємствах і державних установах, синьо-жовті прапори. 

Також під час віче відбувся молебень за долю України, який провели священики різних конфесій. Митрополит Львівський УАПЦ владика Макарій звернувся до присутніх, сказавши: "Думаю, нарід своє слово скаже. І я скажу – треба буде йти на Київ, і як не поставлять автобуси, то підемо пішки... Я ще дійду до Києва разом з вами!".Також запропонував уранці та ввечері проводити богослужіння на Євромайдані у Львові спільно з греко-католиками. Владика Венедикт передав слова підтримки від Патріарха УГКЦ Святослава. «Нехай сьогодні буде для нас знаком сили, який ми маємо разом. Хай Бог нам допоможе у наших стараннях, а ми не зупиняймося. Треба витривалості. Наші зусилля – це кроки, ніколи ми не в праві зупинитись, але дальше йти», – сказав він. 

У Києві на євромайдан, за різними даними, зійшлося від 700 000 до більше 1 мільйона осіб. На Майдані незалежності вже розгорнули й намети. Але не обійшлося без сутичок. Опозиція захопила Будинок Профспілок і заявила, що створить там революційний штаб. Ти часом на вулиці Банковій, як повідомляє сайт інтернет-видання «Українська правда» (http://www.pravda.com.ua/) , «Після численних провокацій, коли "штурмовики" розхитували очеплення, за яким стояв Беркут, били по огорожі кийками, кидали світло-шумо-гранати та розпилювала газ, а також кидали камінням по "Беркуту", спецпризначенці пішли у наступ та відігнали мітингувальників на ріг з вулицею Інститутською». Як повідомляють інші джерела, «Беркут» жорстоко бив демонстрантів навіть після завершення сутички. До цього додалися спроби захопити КМДА (побиття вікон будівлі), пошкодження бібліотеки та намагання знести пам'ятник Леніну. 

Та за свідченнями багатьох присутніх на майдані, ті, хто вивезли на вулиці важку техніку та брали участь в інших акціях, які розворушили суспільство, були провокаторами, на їх обличчях були маски, а в руках – різноманітні предмети. Також вони не брали участі у пішій ході ні від Михайлівського узвозу, ні від Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Тобто, це були провокатори! Хоча деякі люди розцінюють дії молодиків як радикальні та мотивовані.Все робилося для того, щоб підбурити владу ввести в Україні надзвичайний стан. Інформацію про це миттєво поширили сотні вітчизняних ЗМІ. Та станом на 2 грудня, як повідомив спікер ВР Володимир Рибак, питання про надзвичайний стан не розглядалося (http://www.pravda.com.ua/news/2013/12/2/7004308/


Тим часом у вчорашніх сутичках постраждало 
щонайменше 35 українських і закордонних журналістів, які отримали травми різного ступеня важкості. За словами фотокореспондента Максима Кудинця, який також зазнав ударів від «беркутівців», ті, хто били, не звертали уваги на посвідчення та бейджики, які означали приналежність людини до певного ЗМІ. Про це повідомило «Громадське телебачення» (http://hromadske.tv/) Онлайн-трансляцію Євромайданів у Львові та Києві можна дивитися за цими покликаннями:  http://galnet.org/video/70824-lvivskyj-evromajdan-on-line-translyatsiya та   http://www.ustream.tv/channel/aronets відповідно. 
Повідомляємо також про те, що на сайті Білого Дому розмістили 11 петицій проти українського уряду. До них ви можете перейти за покликанням: https://petitions.whitehouse.gov/petitions
 
Ніч з 1 на 2 грудня на львівському Євромайдані також пройшла спокійно. Площу цілу ніч патрулювали автомобілісти, які  об'їжджали її та гучно сигналили. Також упродовж ночі присутні молилися у гарнізоні храму святих Петра і Павла, спільно просячи Бога мирним шляхом повалити теперішню владу та вистояти українцям до кінця.





Юлія Девда
Фото Богдани Рущак, 
Олега Кравця 
та провідних українських інтернет-видань








неділя, 1 грудня 2013 р.

Львівський Євромайдан. День восьмий: на голках


«Львів стоїть і Київ не впаде! Львів і Київ разом!»
гасла з нічного євромайдану у Львові (01.12.2013 рік)

30 листопада 2013 року львів'яни вкотре вийшли відстоювати ідею євроінтеграції та право жити в державі, яка не повинна підпорядковуватися нинішній владі, що своїми діями вже давно і вкотре зганьбила себе перед світовою спільнотою.

На криваву сутичку  в ніч з 29 на 30 листопада, що відбулася на київському євромайднані, обурено відреагували як мітингувальники й опозиція, так і закордонні посли. Зокрема, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер, за повідомленням  порталу новин «24», висловив думку про те, що за такий жорстокий вчинок нашому гарантові загрожує міжнародна ізоляція. За повідомленнями національних телеканалів і свідченнями очевидців, «Беркут» лупцював усіх, кого бачив, незважаючи ані на стать, ані на вік, штовхав людей на землю, а після закінчення бійні добивав їх ще. В обід з'явилася неофіційна інформація про смерть у київській лікарні дівчини, яку побили бійці «Беркуту». Невмотивовані дії підрозділу, які сьогодні політики трактували за вказівками зверху, пояснюючи їх потребою монтувати ялинку, а  російські телеканали всіма можливими способами виправдовували таку поведінку(ганьба телеканалу «Россия-24», який випустив в ефір гнилу брехню про події в Києві: http://vgolos.com.ua/news/nichni_podii_na_maydani_ochyma_rosiyskyh_zmi_berkutivtsi_zahyshchalys_vid_agresyvno_nalashtovanogo_natovpu_video_125462.html  ), ще раз довела те, що бійці «Беркуту» зраджують своєму обов'язку – бути разом із народом, українська влада знову бажає показати себе у вигідному світлі перед суспільством, а ЗМІ східного сусіда викривлено подають дані, щоб піддати сумніву мирний характер протесту українців.  Незважаючи на спроби ліквідувати майдан, учасники розгорнули його на Михайлівській площі. 




Засудили дії силовиків і ректори львівських вишів,які виступають з вимогою покарати тих, хто вчинив жорстокі дії над демонстрантами. Зокрема, керівництво Львівського національного університету імені Івана Франка звернулося до генпрокурора України Віктора Пшонки про відкриття кримінального провадження за фактом побиття української студентської молоді та справедливо покарати винних (повний текст на: http://vgolos.com.ua/news/lnu_im_i_franka_vymagaie_vid_pshonky_pokaraty_vynnyh_u_pobytti_studentiv_125523.html ). Неприпустими дії беркутівців визнала і УГКЦ. «Ми просимо не допустити ще більшої ескалації насильства, яке може привести до ще більше трагічних наслідків. Ми не повинні відповідати насиллям на насилля і злом на зло», – зазначив її настоятель Блаженніший Святослав.



Мер Львова Андрій Садовий попередив: Львів стоятиме до кінця. Про це він написав у своїй сторінці Facebook.  «Якщо хтось має намір повторити подібне побоїще у Львові, перед ними стануть не тільки тисяч студентів,які є зараз на львівському майдані». У Львові вийде все місто!» - заявив він. 

Сьогодні площа біля пам'ятника Тарасові Шевченку була готова до зустрічі з «Беркутом» , про приїзд якого у Львів та наміри розчистити Євромадан повідомляли мало не щохвилини.  До прес-центру львівського Євромайдану надходила різноманітна інформація про те, що автобуси з беркутівцями помітили біля аквапарку, на вулицях Огієнка, Княгині Ольги, Липинського, Личаківській та інших, а також на Науковій, де додалися і внутрішні війська, що начебто готували для виїзду водометні машини, щоб розігнати майдан. Також надходили дані про висадження у Борисполі двох літаків із російським спецназом та відключення зв'язку мобільного оператора «Київстар», що було спростовано.


В обід сайт інтернет-видання «Українська правда» (http://www.pravda.com.ua/news/2013/11/30/7003812/) повідомив, що міліція Львова відмовилася виконувати вказівки зі столиці. Про це повідомив начальник Львівського міського управління міліції Сергій Зюбаненко, якого цитує УНІАН."Міліція у Львові працює в штатному режимі по забезпеченню правопорядку. На даний час задіяно достатню кількість працівників міліції, які охороняють громадський порядок у центрі міста", - заявив він. Також спростував інформацію про те, що до Львова підтягуються додаткові сили «Беркуту», що мають на меті розігнати майдан силою. Спілка офіцерів також підтримала учасників протесту. Її голова  Петро Костюк зі сцени львівського Євромайдану звернувся до всіх силовиків із закликом виконувати присягу і не йти проти народу.

За свідченнями присутніх, на сцені виступив один із уже колишніх «беркутівців», який розповів про важку ситуацію в Києві та закликав львів'ян вирушати на головний майдан країни. На знак солідарності з потерпілими мітинувальниками у Києві, львів'яни символічно запалили ліхтарики мобільних телефонів. 


На львівський євромайдан зі столиці приїхав Віталій Кличко. Він передав львів'янам вітання від київських мітингувальників і закликав виходити на майдани та вимагати відставки Президента України. Прощаючись із євромайданом у Львові, Віталій запевнив, що новий Президент і новий уряд підпишуть асоціацію з ЄС!

Вранці Україну облетіла ще одна сумна звістка: у Львові, на 69 році життя померла матір журналіста Георгія Гонгадзе Леся Гонгадзе. Співчуття з цього приводу висловив очільник міста Андрій Садовий: «Вона була надзвичайно мужньою жінкою. Донька українського патріота, яка виховала чудового сина – справжнього захисника української національної ідеї, державності та незалежності. Сім’я Гонгадзе – це сьогодні приклад для нас усіх. Приклад справжнього патріотичного виховання. Весь Львів сумує» (http://www.unian.ua/news/608440-u-lvovi-pomerla-lesya-gongadze.html) На львівському євромайдані її пам'ять вшанували хвилиною мовчання.

Ми не втомлюємося вкотре нагадувати та закликати підписувати петицію про мирне повалення уряду Віктора Януковича:  https://petitions.whitehouse.gov/petition/support-people-ukraine-peaceful-overthrow-current-government/8D5CRgJg 

Станом на 1 грудня 2013 року на 05.00 ранку її підписало більше 45 тисяч осіб. Петиція про заборону в'їзду гаранта в США та замороження його рахунків перевищила 100 тисяч підписів і на зараз набрала більше 118 тисяч голосів
(https://petitions.whitehouse.gov/petition/impose-personal-sanctions-president-ukraine-viktor-yanukovych-and-cabinet-ministers-ukraine-members/h58Fz30V). 

Зараз на львівському євромайдані перебуває чимала кількість людей, їх щораз більшає. Вони виконують Державний Гімн України та викрикують гасла: «Львів не спить!», «До кінця!», «Львів і Київ разом!», «Львів чекає «Беркут» та інші. Окрім цього, закликають виходити на майдан!

Просимо Бога, щоб охоронив мітингувальників і допоміг їм мирним шляхом досягнути гідної мети!

Юлія Девда
 Фото інформаційного агентства «Вголос»: